szukaj na stronie:

Promienniki gazowe jako przenośne urządzenia grzewcze

Dosyć wygodną formą ogrzewania są przenośne promienniki gazowe. W miejscach, gdzie nie ma możliwości montażu systemów grzewczych, które zasilane są poprzez podłączenie do energii elektrycznej lub sieci gazu ziemnego przenośne promienniki gazowe to najlepsza alternatywa. Popularnie urządzenia te nazwano piecykami gazowymi i jak sama nazwa wskazuje paliwem, dzięki któremu mogą one działać jest gaz.

Gaz ten znajduje się w butli, która jest podłączona do palnika, z którego wydobywa się płomień. Płomień ten jest przekazywany w zależności od rodzaju piecyka do małych kalibrowanych otworków, które znajdują się na powierzchni ceramicznej lub w palniku ze stali nierdzewnej. Promienniki gazowe, jako piecyki dzielą się na kilka rodzai: na podczerwień, na podbłękit, grzejniki z katalizą oraz o specjalnym zastosowaniu.

Wolnostojące, przenośne urządzenia niezależnie od rodzaju mają do spełnienia podstawową funkcję. Muszą ogrzać miejsce, w którym je postawiono, dlatego zaopatrzono je w regulację szybkości spalania gazu, co ma wpływ na uzyskiwaną temperaturę. Można je stosować w pomieszczeniach, jako pomocniczy środek grzewczy, na zewnątrz pod zadaszeniem oraz w innych pomieszczeniach. Podczas ich eksploatacji należy jednak przestrzegać zasad bezpieczeństwa.

W pomieszczeniach, gdzie będą ustawione promienniki gazowe musi panować odpowiedni przewiew. Urządzenia te mogą wydzielać spaliny i nieprzyjemny zapach gazu, co zagraża zdrowiu osób przebywających pomieszczeniu. Należy, zatem zwracać na to szczególną uwagę i w przypadku niemiłego zapachu wietrzyć pomieszczenie.